Homeopatia – cud czy wielka ściema?

W ostatnich latach homeopatia rośnie w siłę. Coraz więcej osób korzysta z niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy warto inwestować w ten sposób radzenia sobie z dolegliwościami? Jak to naprawdę jest z tą homeopatią?

Homeopatia to metoda leczenia, która stanowi alternatywę do tradycyjnego sposobu radzenia sobie z chorobami. Opiera się nie tylko na ziołach, ale na różnych substancjach pochodzenia naturalnego. Nie jest przebadana, więc ciężko oficjalnie potwierdzić jej skuteczność. Jednak co druga osoba stosująca leki homeopatyczne przyznała, że była zadowolona z afektów.

 Działa czy wiara ?

Co ciekawe, nawet sami twórcy leków homeopatycznych nie są w stanie dokładnie wytłumaczyć istoty ich działania. Wiele leków to sama woda, która miała zapamiętać energię substancji, z którą spotkała się przed rozcieńczeniem. Brzmi niedorzecznie, a jednak wiele osób jest święcie przekonanych, że to właśnie ten lek pomógł im w walce z chorobą. Wielu lekarzy wprost mówi, że kupowanie leków homeopatycznych to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Co jednak z historiami osób, które potwierdzają ich skuteczność? Pomógł im lek czy wiara w to, że może pomóc? Nie ma niestety na to jednoznacznej odpowiedzi.

Ziołolecznictwo

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku ziół. Ich działanie często zostało potwierdzone naukowo, są też składnikami niektórych leków. Zioła pomagały od wielu lat, nasze babki i ich babki wspomagały się nimi podczas przeziębień i niektórych chorób. Lekarze, pytani o zioła zwykle zachowują daleko idącą ostrożność. Wszystko dlatego, że terapia ziołami powinna być dobrana indywidualnie. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, jeśli raz na jakiś czas ktoś ma ochotę na herbatkę z rumianku, mięty czy kopru włoskiego. Natomiast w przypadku innych, mniej znanych ziół, których działanie może się różnić w zależności od organizmu i dolegliwości – warto najpierw skonsultować się z lekarzem lub homeopatą.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie czy homeopatia działa. Ma tylu samo zwolenników, ilu przeciwników. Jedno jest pewne – nie może zastąpić tradycyjnego leczenia. Może być jedynie traktowana jako suplement diety, dodatek, wspomagacz terapii farmakologicznej. Warto najpierw skonsultować się z lekarzem – jeśli lekarz da zielone światło to nie ma przeciwwskazań to sięgnięcia po leki homeopatyczne. Nawet jeśli wszystko rozchodzi się o słynny efekt placebo, to liczy się przecież efekt końcowy. Może homeopatia jest właśnie dowodem na to, że silna wolna i wiara człowieka w powrót do zdrowia może zdziałać cuda.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *