Oleje naturalne w kosmetyce – podział

Naturalna pielęgnacja cieszy się coraz większą popularnością. Jednym z podstawowych produktów w zakresie dbania o urodę w sposób naturalny są oczywiście oleje kosmetyczne. Ich wybór jest jednak ogromny, dlatego osoby początkujące mają problem ze znalezieniem tego, który będzie odpowiedni do ich potrzeb. Oto podstawowy podział olejów naturalnych wraz z przykładem ich zastosowania.

Oleje nasycone

Tę grupę tłuszczów prezentują przede wszystkim cięższe smarowidła, takie jak olej kokosowy, masło shea czy masło kakaowe. Tłuszcze te składają się z kwasów nasyconych, które doskonale pielęgnują skórę suchą i dojrzałą. Mają też właściwości rozprostowywania drobnych zmarszczek. Masła kosmetyczne tworzą na skórze ochronny filtr, który zapobiega odparowywaniu wody z naskórka. Ta grupa olejów sprawdzi się także do pielęgnacji włosów – najczęściej tych niskoporowatych, czyli gładkich w dotyku.

Oleje jednonasycone

Oliwa z oliwek, olej z migdałów, olej makadamia czy olej z orzechów włoskich – są to przykłady tłuszczów jednonasyconych, które bogate są w Omega-9. Oleje te są lżejsze od tłuszczów nasyconych, jednak bardziej treściwe od olejów wielonasyconych. Doskonale odżywiają skórę i włosy, są najbardziej uniwersalnymi olejami do pielęgnacji całego ciała bez względu na typ skóry i włosów.

Oleje wielonasycone

Olej lniany, olej z malin czy olej z czarnuszki – są to tłuszcze wielonasycone, bogate w prozdrowotne kwasy Omega-3 i Omega-6. Oleje te doskonale pielęgnują suche i zniszczone włosy. Dobrze też odżywiają skórę, nie zapychają porów skóry i korzystnie wpływają na cery problematyczne. Oleje te są jednak delikatne i szybko tracą swoje właściwości, dlatego najlepiej przechowywać je w lodówce w ciemnej butelce.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *